.

Zarządzanie ogrodem

Wprowadzenie elementów automatyki budynkowej do ogrodu ułatwia utrzymanie przydomowej zieleni i stwarza nowe możliwości aranżacyjne tej przestrzeni.

  • System nawodnienia – umieszczone w glebie zraszacze pozwalają na wygodne i odpowiednie nawodnienie ogrodu. Systemem można sterować zdalnie, można zaprogramować harmonogramy, a nawet szczegółowe scenariusze z podziałem na strefy, które w zależności od gatunku roślin i rodzaju gleby mają różne zapotrzebowanie na wodę.
  • Opomiarowanie - czujniki wilgotności gleby wraz ze stacją pogodową pomagają optymalnie określić zapotrzebowanie roślin na wodę – uwzględniając dane historyczne, chwilowe, a nawet dostępne w internecie prognozy;
  • Woda deszczowa - ekologiczną opcją nawadniania jest wykorzystanie do nawadniania wody deszczowej. Dedykowany zbiornik na wodę deszczową wyposażony jest w pompę i czujnik poziomu wody.
  • System jest mrozoodporny - w razie spadku temperatury poniżej dolnej dopuszczalnej granicy np. +5 st. C system spuści wodę z instalacji zraszacza i/lub wypompuje wodę ze zbiornika na deszczówkę, by przeciwdziałać jego rozerwaniu przez zamarzającą wodę.
  • Zautomatyzowany ogród to także inteligentne oświetlenie - sterowane na podstawie wskazań czujników zmierzchowych zintegrowanych z czujnikami ruchu. Instalacja świetlna jest połączona z innymi podsystemami inteligentnego domu, np. czujniki mogą przekazywać sygnał o obecności intruza w ogrodzie do systemu alarmowego.
    Lampy ogrodowe i „wężyki”  diod LED ułożone wzdłuż ścieżek pozwalają poruszać się po przydomowym terenie po zmroku i umożliwiają  stworzenie odpowiedniego nastroju – na wieczorowe barbecue, kolację na tarasie czy imprezę przy basenie.
  • Głośniki ogrodowe – odporne na warunki zewnętrzne, dyskretnie zainstalowane, zintegrowane z systemem multiroom.
     

Czy wiesz, że...

Dzięki współpracy ze stacją pogody, gdy pada deszcz, przy zbyt silnym wietrze czy słońcu, woda w zraszaczach jest blokowana. Jest też strefowo wyłączana, kiedy czujniki ruchu wykryją, że zbliżamy się do zraszacza.

 

Zobacz także: