.

Jak to działa?

W jaki sposób urządzenia komunikują się ze sobą?

W inteligentnym domu zwykłą instalację elektryczną zastępuje magistrala.

Magistrala łączy funkcję tradycyjnej instalacji z siecią komputerową. To za jej pośrednictwem urządzenia elektryczne budynku „porozumiewają się” ze sobą. Zarówno sensory (czyli czujniki), jak i urządzenia takie jak pompa ciepła czy oprawy oświetleniowe, wysyłają informacje o bieżących warunkach. To umożliwia synchronizację ich pracy.

  • Eliminujemy jednoczesne działanie instalacji o odwrotnych funkcjach, np. pracy klimatyzacji przy otwartych oknach.
  • Automatyzujemy współdziałanie funkcji powiązanych - np. wyjście użytkowników z domu automatycznie aktywowuje alarm i obniża temperaturę pomieszczeń o kilka stopni.

Technologie

  • Systemy otwarte
    Popularyzacja inteligentnego budownictwa stała się możliwa dzięki pojawieniu się tzw. otwartych systemów automatyki. Systemy te opierają się na otwartych standardach komunikacyjnych, czyli wypracowanych przez producentów i instytucje normalizacyjne upublicznionym protokołom i architekturom. W ten sposób każda firma może wyprodukować i wprowadzić na rynek urządzenie lub oprogramowanie, które stanie się częścią systemu otwartego.

Najpopularniejszym systemem stosowanym w automatyce domowej jest standard KNX/EIB.

 

  • Systemy firmowe (zamknięte)
    Zakładają instalację urządzeń jednego producenta, zgodnie z firmowymi standardami. Systemy zamknięte przez wiele lat dominowały na rynku, szczególnie w budownictwie przemysłowym. Są to rozwiązania autorskie, w których elementy są, pod względem konstrukcji, często objęte tajemnicą producenta. Zarówno instalacja, jak i serwis jest więc zarezerwowany dla producenta i wybranych podwykonawców. System taki nie jest kompatybilny z innymi, tak więc decydując się na niego, musimy przyjąć jednolity system i producenta urządzeń w całym budynku. Zaletą systemów zamkniętych jest większy poziom bezpieczeństwa.

Wykorzystywane przez nas systemy zamknięte:  xComfort, Eaton, Luxor, Crestron, Lutron, F&F.

 

Po kablu czy bezprzewodowo?          

Wybór i projekt systemu zależy w głównej mierze od sposobu komunikacji urządzeń. Dostępne są dwa rozwiązania:

  • System przewodowy – to domyślne rozwiązanie. Urządzenia są połączone magistralą – miedzianym kablem, tzw. skrętką dwuparową. To technologia tańsza od radiowej i niezawodna, ale przy instalacji automatyki w istniejącym obiekcie wymaga kucia ścian w celu położenia oddzielnej magistrali;
  • System radiowy – jest alternatywą w sytuacji, kiedy nie ma możliwości kucia ścian ze względu na chęć uniknięcia remontu lub  zabytkowy charakter wnętrz. Jednak jest droższy i jego zastosowanie napotyka wiele ograniczeń, w tym przede wszystkim ograniczony zasięg działania.

Inteligentne urządzenia - na każdą kieszeń

W projektowanych systemach wykorzystujemy głównie urządzenia znanych producentów, w tym ABB, Hager, Jung,  Theben i GIRA. Wieloletnia współpraca potwierdziła ich niezawodność, a nowoczesny design sprawia, że najlepiej nadają się do eleganckich wnętrz. Stale upraszczane intuicyjne rozwiązania czynią je przyjaznymi użytkownikom, bez względu na wiek.

Szeroka gama urządzeń, czujników, stacji pogodowych, inteligentnych przycisków czy paneli sterowania, sprawia, że można je dopasować do każdego stylu wykończenia i na każdą kieszeń.


Inteligentne przyciski, panele sterujące - sprawdź ofertę eSklepu Inteligentne Budownictwo.