• 27 kwietnia 2024

Ogrzewanie elektryczne staje się coraz częstszym wyborem Polaków. Nie każdemu wystarczy jednak zwykły grzejnik elektryczny. Czasami potrzeba czegoś bardziej profesjonalnego – o większej mocy czy też po prostu dającego większe możliwości. Wtedy pojawia się piec. Lepszy będzie akumulacyjny czy konwekcyjny? Odpowiadamy.

Piec akumulacyjny – zasada działania, zalety, wady 

Jak nazwa wskazuje, piec akumulacyjny akumuluje pobraną energię i oddaje ją w czasie, w którym jest potrzebna. W praktyce oznacza to, że możemy czerpać energię np. w nocy po to, aby oddać ją w postaci ciepła w trakcie dnia. Daje to większą kontrolę nad poborem energii i umożliwia zaoszczędzenie na ogrzewaniu. Niemniej, aby stosowanie pieca akumulacyjnego miało sens, konieczne jest pobieranie energii w dwóch taryfach (G12 lub G12w). 

Dopiero mając umowę na dwutaryfowe zasilanie, możemy wykorzystać potencjał pieca akumulacyjnego związany z zaoszczędzeniem na poborze prądu. Jeśli tak zrobimy, koszty eksploatacyjne rzeczywiście są stosunkowo niskie. 

Do innych zalet urządzeń akumulacyjnych możemy zaliczyć szeroką funkcjonalność. Na rynku znajduje się mnóstwo pieców – każdy o innych wymiarach, mocy, napięciu zasilania, a nawet sposobie montażu. Bez problemu możemy więc wybrać dokładnie takie urządzenie, jakiego potrzebujemy. 

Dodatkowo sposób montażu pieca jest łatwy i nie wymaga kosztów instalacyjnych, chociaż trzeba liczyć się z tym, że są to urządzenia ciężkie. Ich waga zaczyna się od 100 kg, a może wynosić nawet ok. 300 kg. 

Grzejnik konwekcyjny – zasada działania, zalety, wady 

Grzejnik konwekcyjny działa na zasadzie konwekcji, czyli – w uproszczeniu – pobiera zimne powietrze dołem i oddaje je już ogrzane górą. Rozwiązanie to sprawdza się tylko wtedy, gdy urządzenie jest dokładnie dostosowane do pomieszczenia (znajduje się we właściwym miejscu i ma wystarczającą moc). W innym przypadku możemy pobierać bardzo dużo energii, nie uzyskując komfortu cieplnego na właściwym poziomie. Z tego powodu grzejniki konwektorowe często wiążą się z dużymi kosztami eksploatacyjnymi. 

Urządzeniami sterujemy zazwyczaj ręcznie, chociaż na rynku znajdują się też bardziej zaawansowane grzejniki umożliwiające sterowanie zdalne (są też droższe). Niestety, mimo termostatów kontrola nad poborem energii jest raczej niewielka, bo grzejnik działa na bieżąco. Nie ma więc możliwości np. akumulacji prądu w tańszej taryfie. Zawsze płacimy za tę energię, którą aktualnie pobieramy. 

Warto też wspomnieć, że grzejniki konwekcyjne mają zwykle mniejszą moc od pieców akumulacyjnych. Z drugiej strony są w pełni mobilne – transport ani montaż nie sprawiają żadnego problemu, również ze względu na niską wagę. 

Lepszy piec akumulacyjny czy konwekcja? 

Jeżeli zależy nam na rachunkach oraz wydajności i pobieramy prąd w dwóch taryfach, lepszym wyborem będzie piec akumulacyjny. Natomiast jeśli naszym priorytetem jest łatwość w montażu i niska cena zakupu, grzejnik konwekcyjny będzie w sam raz. Co kto woli – na to każdy musi odpowiedzieć sobie sam. 

Top