• 27 kwietnia 2024

Budowa domu to duże wyzwanie między innymi ze względu na ogromną liczbę rzeczy, którymi trzeba się zająć, aby przedsięwzięcie się powiodło. Chociaż niektórzy mogą odczuwać pokusę, aby odkładać decyzje do momentu, kiedy ich podjęcie będzie konieczne i budować na tzw. żywioł, nie jest to dobrym pomysłem. Powszechnie wiadomo, że dużo lepiej stworzyć precyzyjny i dopracowany plan działań i inwestycji już dużo wcześniej. Podobnie sprawa ma się z jednym z elementów budowy domu, czyli tworzeniem instalacji elektrycznej. Ta część inwestycji także powinna być przemyślana już wcześniej, aby nieznane fakty i informacje nie zaskoczyły nagle budujących.


Ważny etap projektowania instalacji

Rzeczą najbardziej podstawową jest stworzenie projektu przyszłej instalacji elektrycznej. Powstały schemat instalacji elektrycznej jest zresztą jednym z załączników do dokumentacji budowlanej – tym bardziej nie można go lekceważyć. Będąc inwestorem, warto zaangażować się w powstawanie projektu instalacji. Oczywiście można tego nie robić, ale wtedy instalacja elektryczna może być zupełnie niedopasowana do naszych potrzeb. Otóż o przyszłym rozmieszczeniu gniazdek czy przełączników oświetlenia decydować będzie się tak naprawdę już na etapie projektu. Inwestor powinien być w projektowanie instalacji elektrycznej włączyć, aby wyrazić swoje potrzeby i oczekiwania względem liczby gniazdek czy ich umiejscowienia. Ponadto, to inwestor wie, jakie urządzenia dużych mocy będzie stosował w przyszłości – a ta informacja ma wpływ na – na przykład – liczbę stworzonych obwodów. Widać zatem, że bez zaangażowania inwestora na etapie projektowania instalacji, będzie ona po prostu gorszej jakości w tym sensie, że będzie w mniejszym stopniu odpowiadała potrzebom jej przyszłych użytkowników.

Kluczowy wybór instalatora

Kwestią kolejną jest wybór instalatora. Przy robotach tak precyzyjnych i wymagających, jak tworzenie instalacji elektrycznej, nie warto decydować się na nadmierne oszczędności. Wziąwszy pod uwagę ogólny – i raczej zaliczający się do wysokich – koszt inwestycji w nowy dom, zapłata dla elektryka lub zespołu instalacyjnego nie wpływa aż tak znacząco na ostateczną wartość inwestycji. Natomiast to, jak dobrze elektryk będzie umiał instalację poprowadzić, bardzo znacząco odbije się na przyszłym użytkowaniu domu. Dlatego lepszym wyjściem jest poświęcenie trochę większych środków na osobę (osoby) dysponujące wysokim doświadczeniem, pełnymi, odpowiednio poświadczonymi uprawnieniami i renomą w środowisku, niż oszczędzenie na instalatorach i ponoszenie kosztów tego w przyszłości, w związku z awariami instalacji elektrycznej. Dodatkowo stawiając na zawodowców mamy gwarancję bezpieczeństwa, która jest kluczowa przy budowaniu i późniejszym użytkowaniu domu. Ze względu na wymienione tutaj rzeczy, wybierzmy sprawdzoną osobę, taką jak na przykład elektryk w Krakowie.
Ostatecznie, należy przypomnieć, iż część planu instalacji można wykonać samodzielnie. Ostateczny schemat elektryczny to praca dla profesjonalisty. Ale już podstawowe wytyczne, wyobrażenia co do umiejscowienia poszczególnych elementów instalacji i sprecyzowane oczekiwania co do liczby gniazdek, położenia źródeł światła – wszystko to warto przemyśleć wcześniej i wstępnie zaplanować.

 

 

Top