• 27 kwietnia 2024

Książki muszą mieć w domu swoje miejsce i jak każde przedmioty czasem wymagają tego, by je po prostu ujarzmić. Zazwyczaj okazuje się, że kupno półki nie wystarcza, do tego by książki stały poukładane w równym szeregu, szczególnie wtedy gdy, półki nie mają bocznych ścian. Rozwiązaniem tego problemu, który jest problemem natury praktycznej, ale i estetycznej są podpórki do książek. Bardzo dobrze radzą sobie w każdej biblioteczce. Podtrzymując książki, z obu stron wprowadzają ład i porządek. Sprawdzają się salonie, sypialnie, ale również w kawiarni czy gabinecie, wszędzie tam, gdzie znajdują się książki. Oprócz funkcji użytkowej, którą pełnią, warto również zwrócić uwagę na to, że są wspaniałym dodatkiem, który może nawet banalnemu wnętrzu nadać klasy i elegancji.

Pomysł na podpórki do książek

Podpórki do książek, mogą być ciekawym dodatkiem, o czym wspomniano, jak również np. wyodrębnić ze zbioru książki, które są do przeczytania itd. Ciekawą koncepcją jest również podział tematyczny książek i tutaj podpórki mogą stanowić wskazówkę na temat tego co w danej grupie tematycznej się znajduje. I tak np. do grupy książek o tematyce kryminalnej pasuje postać detektywa, a romantyczna para, może zaznaczyć, że w biblioteczce znajdują się również ulubione książki pań. Tak naprawdę ile osób i ile książek tyle różnego rodzaju pomysłów.

To nie jest trudne

Podpórki do książek, które będą stanowiły ciekawy dodatek do każdego pomieszczenia, można szybko i bez zbędnych nakładów finansowych wykonać samemu. Taka własnoręcznie wykonana podpórka do książek może stać się ozdobą każdej biblioteczki.

Aby wykonać funkcjonalne i ciekawe podpórki potrzebne są: cztery sklejki, dobrej jakości klej do drewna, farba najlepiej akrylowa, pianka, ołówek albo długopis, nożyczki i na kartce odwzorowany kształt, jaki ma mieć podpórka. Wykonanie jest również bardzo proste:

Farbą akrylową należy dokładnie pomalować sklejki i ostwic w cieple miejsce, aby dobrze się wysuszyła. W międzyczasie należy wyciąć wzór wydrukowany na kartce i przerysować go na piance w dwóch egzemplarzach i również wycinamy. Gdy sklejka wyschnie, skleja się ze sobą po dwa kawałki pod kątem prostym, a wzory z pianki przyklejamy do jednego boku, po wewnętrznej stronie.

Tak wykonana sklejka np. ze wzorem sowy, który będzie sugerował literaturę naukową lub wyodrębni zbiór najbardziej ulubionych książek, jest bardzo ciekawym elementem dekoracyjnym. Doceni go każdy miłośnik literatury, dlatego też będzie na pewno wspaniałym pomysłem na prezent.

 

Top